Geminor og Cross Wrap fortsetter samarbeidet i Storbritannia

3. februar 2025
Skrevet av 

Deponering har lenge vært den foretrukne metoden for avfallshåndtering i Storbritannia, så energigjenvinning fra avfall er begrenset av den lokale infrastrukturen. Dermed er det mer effektivt å eksportere det meste av det energiutvinnbare materialet til andre land i Europa. Geminor samarbeidet med balleinnpakningsspesialist Cross Wrap for en viktig komponent i Geminors produksjonslinje ved prosessanlegget i Hull, England.

I dag er Storbritannia det største markedet for Geminor. I 2024 vil selskapets britiske virksomhet ha håndtert rundt 650 000 tonn avfall. Noe av RDF-en som produseres sendes til energigjenvinning av anlegg i Storbritannia, mens omtrent 75 % eksporteres til energi-fra-avfallsanlegg i andre europeiske land.

For å holde tritt med det betydelige volumet ble en ny RDF-balle- og innpakningslinje installert ved selskapets prosessanlegg i Hull, England. Den inkluderer en CW2200 ballepakker fra Cross Wrap for å sikre effektiv og uforurenset forsendelse av sluttproduktet. Før pakking presses materialet til kubikkballer, som har logistiske fordeler i forhold til rundballene som Geminor tidligere brukte.

– Den største delen av virksomheten vår er eksport, derav kravet om RDF som er produsert på riktig måte og egnet for forsendelse, sier Oliver Caunce, Country Manager i Geminor UK.

For å holde tritt med det betydelige volumet ble en ny RDF-balle- og innpakningslinje installert ved selskapets prosessanlegg i Hull, England. Den inkluderer en enkeltkanals Unotech-ballepresse, en CW2200 ballepakker fra Cross Wrap for å sikre effektiv og uforurenset forsendelse av sluttproduktet. Før pakking presses materialet til kubikkballer, som har logistiske fordeler i forhold til rundballene som Geminor tidligere brukte.

Et samarbeid som er satt til å vare

– Siden vår virksomhet er eksport, må vi være best i klassen når det gjelder hvordan vi eksporterer vårt eget materiale. Etter hvert som vi har vokst og forsøkt å legge til verdi for kundene våre, har vi investert mer og mer i forsyningskjeden. Kulminasjonen av denne investeringen er å bygge hele anlegget i Hull, samt å installere ballepressen og Cross Wrap Balle Wrapper.

Til syvende og sist var det viktigste for Geminor å ha en pålitelig maskin som pakker baller veldig godt, og gjør det konsekvent. Det betyr tett og ren innpakning uten lekkasjer eller andre feil, kombinert med god driftshastighet. Mellom kvaliteten på maskinen og den langsiktige verdien den gir, sier Caunce at Cross Wrap har levert på alle fronter.

– Erfaringen med Cross Wrap har vært veldig god. Installasjonen viser seg å være virkelig vellykket i å produsere RDF som er fullstendig forseglet og egnet for eksport. Det har vært et veldig verdifullt partnerskap, og forhåpentligvis er det begynnelsen på et langt partnerskap i fremtiden.